Kraj připravuje rekonstrukci hradeckého „Hlucháku“ a galerie

3. 2. 2014 Autor: Petr Vinklář

Historická budova bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě v Hradci Králové se v případě úspěšné žádosti o evropskou dotaci dočká rekonstrukce. Náklady na opravu této památkově chráněné stavby odhadují projektanti a památkáři na necelých 77 milionů. Zhruba o dva miliony korun více by měla stát další připravovaná rekonstrukce, za evropské peníze chce kraj opravit budovu Galerie moderního umění na hradeckém Velkém náměstí.

Původně kraj předpokládal, že na rekonstrukci bývalého Ústavu hluchoněmých bude potřeba necelých šedesát milionů korun. „Podle již zpracované prováděcí projektové dokumentace a především s ohledem na požadavky státní památkové péče je nyní předpokládaná cena rekonstrukce „Hlucháku“ zhruba 77 milionů,“ řekl Josef Dvořák, krajský radní zodpovědný za investice a majetek. „Troufám si ale tvrdit, že skutečné náklady budou o něco nižší. Veřejné soutěže na dodávky stavebních prací často cenu stlačí o desítky procent,“ dodal Dvořák.

Součástí dodávky by měl být restaurátorský průzkum, památkáři v rámci oprav požadují pokládku prejzové krytiny, což je jedna z nejsložitějších a nejdražších krytin. Na chodbách budovy by měla být položena historická dlažba. Plánuje se dokončení elektroinstalace a slaboproudých rozvodů, rekonstrukce vytápění či úpravy původních dveřních výplní.

Prostory bývalého Ústavu hluchoněmých nyní dočasně využívají studenti hradeckého Gymnázia J. K. Tyla, kteří se do své nově opravené budovy na nábřeží Labe budou stěhovat na přelomu února a března. Pokud se kraji podaří na opravu budovy „Hlucháku“ získat evropské peníze, do rekonstruovaných prostor by se pak přestěhovala Obchodní akademie a Střední odborné škola, která v současnosti musí využívat pronajaté prostory školy Zálabí a ve Stěžerách, případně další krajské organizace.

Další velkou rekonstrukci kraj chystá pro hradeckou Galerii moderního umění, která sídlí na Velkém náměstí v pozdně secesní budově bývalého Záložního úvěrového ústavu a je postavená podle návrhu architekta Osvalda Polívky v letech 1911 – 12. „V rámci projektu za zhruba 79 milionů dojde ke změně prostorového uspořádání v jednotlivých podlažích, k celkové modernizaci vnitřních částí objektu, stavbaři provedou generální opravu původních fasádních výplní, střech, balkónů, teras a fasády,“ řekl radní Dvořák.

Termín zahájení a dokončení oprav obou historických budov v Hradci Králové ještě není daný, realizaci projektu kraj podmiňuje získáním evropských dotací.

Fotogalerie