Kultura a památková péče

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Odbor je tvořen ze tří oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.

vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@kr-kralovehradecky.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).

Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

26.9.2022

Kulturní organizace v regionu připravují události a workshopy na podporu kreativity

Krajské kulturní organizace uspěly v dotačním řízení Národního plánu obnovy a na podporu kreativního učení a další projekty získaly příspěvky v celkové výši přesahující 1,6 milionu korun. Divadlo Drak, Muzeum východních Čech nebo například Centrum uměleckých aktivit mají díky tomu v plánu od září 2022 do příštího roku nové tvůrčí programy.

2.9.2022

Na podporu kulturního života v kraji půjde téměř 23 milionů korun

Královéhradecký kraj plánuje podpořit kulturní život v regionu a opravy památek, včetně historických varhan, téměř 23 miliony korun. Speciálním programem vyhlášeným pro tento rok je podpora aktivit spojených s kandidaturou Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028 (EHMK 2028). Vyhlášení dotačních programů již schválila rada a 12. září je projednají zastupitelé.

30.8.2022

Další milník na broumovské cestě za titulem Evropské hlavní město kultury 2028

Broumov, 31. 8. 2022 – Když se Broumov před dvěma lety rozhodl zapojit do soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028, působilo to jako vzdálený sen. V úterý 30. 8. 2022 už však nabyl velmi konkrétní podoby – na Ministerstvo kultury ČR doputovalo 20 kusů broumovských přihlášek, tzv. Bid Booků. Společně s celým regionem i Královehradeckým krajem se Broumov nebojí svoje vize plnit.

24.8.2022

Začíná festival barokního divadla Theatrum Kuks, potrvá do 28. srpna

Královéhradecký kraj srdečně zve na 21. ročník festivalu Theatrum Kuks, jehož hlavním tématem je voda symbolicky připomínající 330 let od založení lázní Kuks. Festival barokního divadla, opery a hudby začíná 24. srpna, potrvá do neděle 28. srpna a nabídne kolem 50 představení a dalších akcí.

24.8.2022

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá výstavu v Tbilisi

Výstava The Palace of Concrete Poetry předkládá mezigenerační dialog autorů úzce či volněji souvisejících s pojmem konkrétní poezie, formující se koncem padesátých let a v následující dekádě 20. století. Na výstavě se setkávají jak průkopníci konkrétní poezie (Bohumila Grögerová, Susan Howe, Ferdinand Kriwet, Ewa Partum), tak jejich následovníci (Pavel Büchler, Keti Kapanadze, Janice Kerbel, Jan Šerých, Sue Tompkins), včetně nejmladší generace (David Horvitz, Barbara Kapusta) posouvající problematiku k (post)digitálnímu způsobu tvorby. Vystavená díla, až na několik výjimek, vznikla přímo pro výstavu a jsou situována do secesního interiéru Writers’ House of Georgia v Tbilisi, který patří k architektonickým klenotům města.

10.8.2022

Na folklorním festivalu v Červeném Kostelci vystoupí 4TET i soubor z Kapverd

V Červeném Kostelci se mezi 17. a 21. srpnem uskuteční 68. ročník mezinárodního folklorního festivalu. Pozvání letos přijaly soubory nejen z Česka a Slovenska, divákům se představí také Poláci, Portugalci i soubor z Kapverdských ostrovů. Součástí programu bude i vyhlášení Mistra tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje.