Kultura a památková péče

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Odbor je tvořen ze tří oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.

vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@kr-kralovehradecky.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).

Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

19.5.2022

Hradecká galerie získala prestižní ocenění Gloria musaealis za rok 2021

Odborná porota Národní soutěže muzeí Gloria musaealis ocenila Galerii moderního umění v Hradci Králové. Akvizice Sbírky Karla Tutsche získala cenu v kategorii Muzejní počin roku 2021. Unikátní sbírka uměleckých děl Karla Tutsche čítá 800 položek a v oblasti výtvarného umění je kolekce jednou z nejvýznamnějších sbírek v novodobé historii sběratelství v České republice.

17.5.2022

Pro návštěvníky se otevřela pevnost Dobrošov. Do podzemí je v květnu možné vstoupit třikrát denně

Počínaje 17. květnem si návštěvníci mohou prohlédnout nově zrekonstruovanou pevnost Dobrošov. V květnu bude otevřena denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin a zájemci si mohou projít prozatím dva ze tří prohlídkových okruhů. Návštěvnické centrum je přístupné po celou otevírací dobu, do pevnostních srubů a podzemí budou komentované prohlídky odcházet v 11:00, 13:00 a 15:00. Průběžné informace o otevírací době a ceny vstupného lze nalézt na webu www.muzeumnachodska.cz/dobrosov.

16.5.2022

Blíží se start 18. ročníku Festivalu muzejních nocí

Od 20. května do 11. června 2022 se na celém území České republiky uskuteční 18. ročník Festivalu muzejních nocí. V letošním roce se do této akce zapojilo rekordních 590 institucí ze 175 měst napříč všemi regiony. V Královéhradeckém kraji bude možné během zhruba měsíčního festivalového maratonu navštívit s rozmanitým programem například Městské muzeum Nová Paka, Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, Městské muzeum Žacléř nebo Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

16.5.2022

Krajská kultura pomáhá Ukrajině

Dění na Ukrajině vyvolalo silnou odezvu napříč kulturní a uměleckou scénou po celé České republice. Symbolickou i faktickou pomoc vyjadřují také kulturní organizace v našem kraji – ať už je to řada benefičních kulturních akcí, shromažďování materiální pomoci, nebo vytváření speciálních programů pro uprchlíky. Aktuální informace naleznete na webových nebo facebookových stránkách jednotlivých institucí.

5.5.2022

Orlická galerie zahájila sezonu

V Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou zahájili v pátek 29. 4. svou 58. výstavní sezonu vernisáží hned tří autorských výstav.

3.5.2022

Pevnost Dobrošov se po třech letech znovu otevírá návštěvníkům

Pevnost Dobrošov se po třech letech znovu otevírá návštěvníkům. Do turisty oblíbené památky z dob konce první republiky Královéhradecký kraj investoval téměř 96 milionů korun. Vzniklo zde nové návštěvnické centrum s audiovizuální expozicí, úpravou prošly i nadzemní a podzemní části tvrze, které připomínají atmosféru let 1937–1938, čemuž odpovídá i dobové vybavení. Pro návštěvníky se pevnost otevře v první polovině května.

1.4.2022

Hradecké muzeum a galerie se utkají o Cenu Gloria musaealis 2021

Muzeum východních Čech a Galerie moderního umění v Hradci Králové usilují o významnou cenu Gloria musaealis za rok 2021 v oblasti muzejnictví. Krajské organizace se uchází mezi dalšími padesáti muzei a galeriemi o ocenění hned pětkrát, a to v kategoriích muzejní výstava, publikace a počin. Výsledky soutěže organizátoři zveřejní v květnu.

30.3.2022

Kampus pro vzdělávací a volnočasové aktivity vznikne v Hradci Králové

V centru Hradce Králové by v budoucnu mohl vzniknout moderní muzejní kampus. Kromě nově zrekonstruovaných Gayerových kasáren Královéhradecký kraj plánuje opravit i ty sousední Vrbenského, které leží v západní části areálu. O financování a přípravách projektu jednal hejtman Martin Červíček a náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová na pracovním setkání spolu s ředitelem Muzea východních Čech Petrem Grulichem a zástupcem ITI Hradecko-pardubické aglomerace.

29.3.2022

Kraj podpoří kulturní dění a obnovu památek 21 miliony korun

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje rozhodlo o rozdělení 21,3 milionu korun na podporu kultury a obnovu památek v regionu. Částku si mezi sebe rozdělí 205 žadatelů, a to například na restaurování Mariánského sloupu se sochou Panny Marie v Úpici či na vznik nové aplikace pro Třebechovické muzeum betlémů.

21.3.2022

Česko-polskou spolupráci v oblasti kultury obohatí nové projekty

Královéhradecký kraj uskutečnil v rámci spolupráce s polským Dolnoslezským vojvodstvím setkání za účelem rozvoje vzájemných vztahů v oblasti kultury a cestovního ruchu. Obě strany chtějí v dalších letech rozšiřovat již zahájené kulturní projekty a realizovat nové formy spolupráce.